כאשר הממוצע להלוואה ל-30 שנה עולה שוב, חוקר NAR אומר שעלויות אשראי גבוהות יותר משפיעות פי שלושה על תשלומי המשכנתא החודשיים.

שיעורי המשכנתאות חזרו לעלות השבוע, והגיעו לממוצע של 5.55%, כך דיווח פרדי מאק ביום חמישי. התעריפים כמעט כפולים ממה שהיו לפני שנה, ונתוני הדיור העדכניים של ה-National Association of Realtors® מדגים את ההשפעה של הזינוק בעלויות ההלוואות.

האומה עדה ל"מיתון דיור", אומר הכלכלן הראשי של NAR לורנס יון, כאשר מכירות בתים קיימים צנחו ב-20% משנה לשנה ביולי, על פי נתוני NAR. גם חתימות חוזים ירדו ב-20% באותו חודש. והייתה נסיגה משמעותית בשוק הבתים החדשים – המכירות במגזר ירדו ב-30% בשנה ביולי – מה שגרם לסנטימנט בוני הבתים לרדת זה החודש השמיני ברציפות.

יתרה מכך, "מלבד עליית ריבית המשכנתא, מחירי הדירות ממשיכים להראות עליות דו ספרתיות משנה לשנה", כותבת נדיה אוונגלו, הכלכלנית הבכירה של NAR ומנהלת החיזוי, בבלוג של ההתאחדות. בית במחיר חציוני שווה כ-40,000 דולר יותר מאשר שנה קודם לכן. בעוד שעליות מחירי הדירות מוסיפות לעלויות רוכשי הדירות, ההשפעה של שיעורי משכנתא גבוהים היא הרבה יותר – ההשפעה משולשת על תשלום המשכנתא החודשי, מציינת אוונגלו. לעלייה של נקודת אחוז בלבד בריביות המשכנתא יש אותה השפעה על תשלומי המשכנתא כאילו מחירי הדירות עלו ב-13 נקודות אחוז, היא כותבת.

בתים לא היו כל כך בלתי סבירים מאז 1989, מדווח NAR. עליית ריבית המשכנתא הפכה את הלוואות הדירה ליקר יותר, והוסיפה לעלות הבעלות על הבית. תשלום המשכנתא החודשי הטיפוסי היה כמעט 2,000 דולר ביוני, עלייה של 54% – או 679 דולר – בהשוואה לשנה לפני. "השילוב של שיעורי משכנתא גבוהים יותר וההאטה בצמיחה הכלכלית מכביד על שוק הדיור", אומר סם חאטר, הכלכלן הראשי של פרדי מאק. "מכירות הבתים ממשיכות לרדת, המחירים מתמתנים, ואמון הצרכנים נמוך. אבל על רקע ירידה בביקוש, עדיין יש רוכשי דירות פוטנציאליים בצד שמחכים לקפוץ חזרה לשוק".

פרדי מק מדווח על הממוצעים הארציים הבאים עם שיעורי משכנתאות לשבוע המסתיים ב-25 באוגוסט:

משכנתאות בריבית קבועה ל-30 שנה: בממוצע 5.55%, עם ממוצע של 0.8 נקודות, עלייה מהממוצע של 5.13% בשבוע שעבר. בשנה שעברה בזמן זה, שיעורי 30 השנים היו בממוצע 2.87%.
משכנתאות בריבית קבועה ל-15 שנים: בממוצע 4.85%, עם ממוצע של 0.8 נקודות, עלייה מהממוצע של 4.55% בשבוע שעבר. לפני שנה, שיעורי 15 שנים היו בממוצע 2.17%.
משכנתאות היברידיות בריבית מתכווננת ל-5 שנים: בממוצע 4.36%, עם ממוצע של 0.4 נקודות, ירידה מהממוצע של 4.39% בשבוע שעבר. לפני שנה, ממוצעי ARM ל-5 שנים היו 2.42%.
פרדי מאק מדווח על שיעורי התחייבות יחד עם נקודות ממוצעות כדי לשקף טוב יותר את העלות הכוללת מראש של קבלת משכנתא.

יוסי רבה השמה | יוסי רבה חללי עבודה | יוסי רבה יוטיוב | יוסי רבה ביטוחים | יוסי רבה לינקדין